کد فراگیر شخصی مخصوص اتباع خارجی حقیقی حاضر در تمامی شهر های ایران

کد فراگیر شخصی چیست ؟

کلیه اشخاص حقیقی خارجی که در ایران فعالیت می کنند یا قصد سکونت ، تحصیل و کار در ایران را دارند نیاز به کدی به نام کد فراگیر یا فیدا کد دارند تا بتوانند امورات اداری خود را با این کد انجام دهند.

برای به انجام رسانیدن چه کارهایی نیاز به دریافت کد فراگیر مخصوص افراد حقیقی داریم ؟

اشخاص حقیقی برای ثبت نام در کنکور و دانشگاه ها ، افتتاح حساب بانکی در ایران ، ثبت شرکت در ایران ، اخذ گواهینامه ، ارسال لیست حقوق ، ثبت نام بیمه تامین اجتماعی، پیگیری امور بانکی، بورس ، سهام و اوراق بهادار و پیگیری کلیه امورات اداری نیاز به کد فراگیر مخصوص اشخاص حقیقی خواهند داشت.

(به غیر از ثبت نام در سازمان امور مالیاتی کشور که آن نیز یک کد فراگیر جداگانه به نام کد فراگیر مالیاتی دارد)

کد فراگیر (فیدا کد یا شناسه اختصاصی اتباع) که در این متن به آن اشاره می شود جهت افتتاح حساب و پیگیری امورات بانکی مخصوص اتباع خارجی قابل ارائه به کلیه بانک های دولتی و خصوصی کشور ، ثبت شرکت به صورت انفرادی ، ثبت شرکت جوینت ونچر ، ارائه به محل کار متقاضی جهت ارسال لیست حقوق و بیمه و دیگر امورات اداری دیگر (به غیر از امور مالیاتی) کاربرد دارد و دریافت ۱/یک کد برای هر متقاضی جهت انجام هر یک یا تمامی امورات فوق برای وی کفایت می کند.

به چه بانک هایی این کد را می توان ارائه داد ؟

می توانید فیدا کد (کد فراگیر) خود را به کلیه بانک های دولتی و خصوصی نظیر بانک ملی، بانک ملت، بانک تجارت، بانک صادرات، بانک سپه و دیگر بانک ها ارائه دهید – بدیهی است که پس از افتتاح حساب می توانید جهت درخواست عابر بانک ایرانی نیز اقدام نمایید.

آیا برای انجام هر یک از امور فوق نیاز به دریافت کد فراگیر مجزا داریم ؟

خیر، شما می بایست پس از ثبت درخواست و دریافت کد آن را محفوظ نگاه دارید ، کد دریافت شده برای تمامی امورات اداری فوق الذکر به دفعات قابل استفاده می باشد.

این کد برای اتباع کدام کشور ها صادر می شود ؟

هر شخص حقیقی که در ایران زندگی یا فعالیت می کند؛ نظیر اتباع افغانی، اتباع کره ای، اتباع چینی، اتباع پاکستانی، اتباع هندی، اتباع ترکیه ای، اتباع آلمانی، اتباع سوئدی، اتباع عراقی، اتباع سوری، اتباع عمانی، اتباع بحرینی، اتباع لبنانی و اتباع کلیه کشورهای دیگر می بایست جهت پیشبرد امورات اداری خود در ایران این کد را دریافت نمایند.

آیا برای یک خانواده ۳ نفره دریافت یک کد فراگیر کافی می باشد ؟

خیر، هر شخص خارجی در صورتی که می خواهد یکی از امور فوق را انجام دهد یا سازمانی در ایران از وی کد فراگیر یا فیداکد خواسته می باید شخصا اقدام به اخذ کد فراگیر نماید.

مثلا یک خانواده ۳ نفره در صورت نیاز می بایست ۳ کد فراگیر مجزا برای پدر، مادر و فرزند ثبت نام نمایند.

از لحظه ثبت نام تا دریافت کد اختصاصی فراگیر چه مدت زمان طول می کشد؟

تخصیص و ارسال کد از لحظه تکمیل و ارسال درخواست بین یک/۱ الی سه/۳ روز اداری زمان خواهد برد.

در این سامانه در ۲۴ ساعت شبانه روز می توانید درخواست خود را مبنی بر دریافت کد فراگیر به صورت برخط (آنلاین) ارسال نمایید ولی توجه داشته باشید که روند پیگیری پرونده شما ساعات اداری به وقت کشور ایران صورت خواهد پذیرفت.

مدارک مورد نیاز برای دریافت کد فراگیر چیست ؟

مدرک اصلی جهت نام نویسی و دریافت کد فراگیر یک اسکن یا عکس واضح و باکیفیت از صفحه اصلی گذرنامه می باشد.

در صورت دارا نبودن گذرنامه – انتخاب و ارسال تصویر صفحه اصلی دفترچه پناهندگی یا دفترچه اقامت قابل قبول می باشد.

در تصویر مدرک ارسالی می بایست کلیه مندرجات آن به صورت واضح و کامل قابل رویت باشد – لذا از برش تصویر خودداری نموده و توجه نمایید که هنگام اسکن و یا عکس برداری تمامی موارد درج شده در تصویر قابل مشاهده باشد.

توجه نمایید که مدرک شناسایی ارسالی دارای تاریخ انقضاء معتبر باشد لذا از ثبت درخواست و ارسال مدارک منقضی و یا ارسال هرگونه مدرک شناسایی دیگر به غیر از مدارک شناسایی فوق الذکر جدا خودداری نمایید زیرا منجر به رد درخواست شما خواهد شد.

در صورتی که اعتبار مدرک شناسایی شما توسط سازمان ذی صلاح تمدید شده است و مهر و تاییدیه تمدید آن در صفحه ای دیگر از مدرک شناسایی قرار دارد؛ هنگام ارسال درخواست می بایست تصویر صفحه تمدید مدرک شناسایی را به همراه تصویر صفحه اصلی انتخاب و ارسال نمایید.

اگر می خواهید توسط موبایل تان عکس بگیرید ، به این نکته توجه داشته باشید که می بایست از نورهای مصنوعی (مانند فلاش) یا قرارگرفتن زیر لامپ های مهتابی اجتناب کنید زیرا مدرک ارسالی غیرقابل قبول خواهد بود و موجب رد درخواست شما خواهد شد و می بایست مجدد تصویر واضح از صفحه اصلی مدرک شناسایی را ارسال نمایید؛ لذا عکس برداری از مدرک شناسایی را در یک محیط با نور طبیعی مناسب انجام دهید.

در مورد اتباعی که کمتر از هجده/۱۸ سال سن دارند و به صورت انفرادی دارای گذرنامه نمی باشند (مانند فرزندان) که مشخصات ایشان در گذرنامه قیم ایشان (مانند پدر یا مادر) درج شده است یا اتباعی که مشخصات ایشان در گذرنامه همسر ثبت شده است ، اگر نیاز به دریافت کد فراگیر دارند می بایست در هنگام ثبت درخواست علاوه بر ارسال آن صفحه از گذرنامه که مشخصات و عکس ایشان (فرد متقاضی) در آن درج شده است، صفحه اصلی گذرنامه که مشخصات قیم قانونی در آن موجود است را نیز انتخاب و ارسال نمایند.

هزینه ثبت نام و دریافت کد فراگیر چقدر می باشد ؟

هزینه اخذ کد فراگیر عمومی (غیرمالیاتی) که مخصوص ارائه به کلیه سازمان های دولتی و خصوصی ، بانک ها ، اداره ثبت شرکت ها ، دریافت گواهینامه ، مدارس ، دانشگاه ها ، مراکز آموزشی ، مراکز درمانی ، ارسال لیست حقوق و بیمه و انجام کلیه امور اداری دیگر است در سال ۱۴۰۱ مبلغ ۹۵ هزار تومان

و هزینه اخذ کد فراگیر مالیاتی که فقط مخصوص ارائه به سازمان امور مالیاتی کشور ، ثبت واردات و صادرات کالاها و ارائه فاکتور رسمی بوده مبلغ ۲۰۰ هزار تومان می باشد که می توانید پس از تکمیل درخواست از طریق درگاه اینترنتی و به صورت کاملا امن توسط کلیه کارت های بانکی عضو شبکه شتاب آن را پرداخت نمایید.

نحوه ثبت نام و دریافت کد فراگیر اشخاص حقیقی چگونه است ؟

برای ثبت نام و دریافت کد فراگیر – از طریق صفحه ثبت درخواست (یا توسط دکمه سبز رنگی که پایین قرار داده شده است) ، ثبت نام خود را انجام و مدارک ذکر شده را بارگذاری نمایید.

پس از تکمیل ثبت نام و بازگشت از درگاه بانکی شماره ای با عنوان شماره رهگیری دریافت می کنید و همزمان شماره رهگیری شما به موبایلی که در فرم ثبت نام وارد می کنید پیامک خواهد شد.

پس از گذشت ۲۴ الی ۷۲ ساعت اداری با مراجعه به صفحه پیگیری کد فراگیر و وارد نمودن شماره رهگیری دریافتی از سامانه می توانید از کد فراگیر صادره مطلع شوید.

در مراحل ثبت نام از شما تلفن همراه درخواست می شود که می بایست در دسترس ترین شماره همراه را اعلام نمایید تا از پیامک های ارسالی سامانه مطلع شوید. اگر ثبت نام خود را توسط دوست – آشنا – اقوام و یا کافی نت انجام می دهید می بایست از آنها درخواست کنید که شماره همراه شما (فرد متقاضی کد) را در سامانه وارد نمایند.

اتباعی که ثبت درخواست خود را در خارج از ایران انجام می دهند به این مهم توجه داشته باشند که پیامک های سامانه به شماره های بین المللی ارسال نخواهد شد و اگر می خواهند از اطلاع رسانی پیامکی بهره مند شوند می بایست شماره همراه یکی از اقوام – دوستان یا آشنایان حاضر در کشور ایران را هنگام ثبت درخواست وارد نموده و از طریق ایشان از پیامک های سامانه مطلع گردند. (البته از طریق شماره رهگیری ای که در انتهای ثبت درخواست دریافت خواهید کرد نیز امکان پیگیری روند صدور کد وجود خواهد داشت)

لازم به ذکر است هزینه دریافت پیامک از طرف این سامانه بر روی تلفن همراهتان رایگان است و هیچ گونه شارژی از شما کسر نخواهد شد و مبلغی بر روی قبض تلفن همراهتان افزوده نخواهد شد.

آیا کد فراگیر با شناسه فراگیر متفاوت است ؟

بله – کد فراگیر با شناسه فراگیر متفاوت بوده و تعداد ارقام کد فراگیر با شناسه فراگیر نیز متفاوت می باشد.

توجه نمایید که اعداد ۱۶ رقمی شناسه فراگیر نام دارد و از طریق این سامانه قابل درخواست و پیگیری نمی باشد.

این سامانه صرفاٌ مخصوص درخواست و پیگیری کد فراگیر اتباع خارجی می باشد لذا متذکر می شود که از ثبت درخواست جهت دریافت شناسه فراگیر ۱۶ رقمی در این سامانه خودداری نمایید.

من ۳ روز اداری پیش ثبت نام کردم و پرداخت را نیز با موفقیت انجام دادم ولی هنوز کد فراگیر به موبایل من پیامک نشده است – مشکل از کجاست ؟

اگر از مدت ثبت نامتان ۳ روز اداری گذشته است و کد فراگیر تان را روی موبایل تان دریافت نکرده اید احتمالا مشکل از شبکه های مخابراتی و تلفن همراه بوده است که کد به دستتان نرسیده است. شما در انتهای ثبت نام یک شماره رهگیری دریافت می کنید که توسط آن می توانید از صفحه پیگیری درخواست با وارد نمودن شماره رهگیری دریافتی از سامانه از روند تخصیص کد فراگیر خود مطلع شوید.

اگر پس از گذشت ۳ روز اداری کدی به تلفن همراهتان پیامک نشده بود و در صفحه پیگیری درخواست – پیغامی از سمت سامانه مشاهده ننمودید – از طریق صفحه تماس با ما مشخصات و مشکل مربوطه را اطلاع دهید تا در اسرع وقت به آن رسیدگی شود.

توجه نمایید در برخی موارد مدارکی که ارسال می نمایید ناقص، اشتباه و یا نا کارآمد است که از طریق پیامک به شما اطلاع داده می شود تا مدارک جدید ارسال نمایید.

در صورتی که مدارک ارسالی ناقص باشد روند صدور کد فراگیر تا بارگذاری مدارک جدید به تعویق خواهد افتاد.

متاسفانه پس از تکمیل ثبت نام فراموش کرده ام که شماره رهگیری را یادداشت نمایم حال چکار کنم ؟

اگر پس از ثبت نام درخواست و بازگشت از درگاه بانکی فراموش کرده اید تا شماره رهگیری را جهت پیگیری های آتی یادداشت نمایید، علاوه بر اینکه در انتهای ثبت نام شماره رهگیری به تلفن همراه اعلامی شما پیامک می شود، می توانید از طریق صفحه تماس با ما مشخصات خود را همراه با تاریخ تکمیل ثبت نام ارسال نمایید تا شماره رهگیری مجددا برایتان ارسال شود.

*** نکات بسیار مهم ***

توجه نمایید٬ در این سامانه ثبت درخواست دریافت کد فراگیر صورت می پذیرد که موارد کاربرد آن برای اتباع کشور های خارجی جهت انجام امور بانکی و اداری می باشد و به تفصیل در متون بالا در مورد آن توضیح داده شده است.

لازم به ذکر است که کد فراگیر با شناسه فراگیر متفاوت بوده و در این سامانه تنها ثبت درخواست جهت کد فراگیر صورت می پذیرد لذا متقاضیانی که نیاز به شناسه فراگیر جهت رجیستر نمودن تلفن همراه خود دارند در این سامانه ثبت نام ننمایند.

برای هر شخص حقیقی/حقوقی دریافت یک/۱ کد فراگیر کفایت می کند و این کد برای هر متقاضی حقیقی/حقوقی تنها یک/۱ بار صادر می شود – بنابراین اگر پیش از این کد فراگیر دریافت نموده اید – از ثبت مجدد درخواست خودداری نمایید زیرا پس از ثبت درخواست و تایید مدارک٬ همان کد فراگیر پیشین صادر می گردد و امکان لغو درخواست در مورد پرونده های تکراری نیز وجود نخواهد داشت – لذا پیش از اقدام جهت ثبت درخواست از دارا نبودن کد فراگیر اطمینان حاصل نمایید.

پس از تکمیل ثبت نام، صدور کد ممکن است تا ۳ روز اداری به طول بیانجامد (مثلا ثبت نام هایی که آخر هفته یا در تعطیلات رسمی انجام می شوند) لذا پس از ارسال فرم و تکمیل مراحل پرداخت تا ۳ روز اداری جهت دریافت کد خود بر روی تلفن همراهتان منتظر بمانید.

پس از تکمیل فرم و پرداخت موفق وجه ثبت نامی منتظر بمانید تا سامانه شماره ای به عنوان شماره رهگیری به شما اعلام نماید ، شما می بایست آن را برای پیگیری مراحل ثبت نام یادداشت نمایید. (البته شماره رهگیری به تلفن همراهتان نیز پیامک خواهد شد)

توجه نمایید که شماره ای که پس از تکمیل مراحل درخواست به شما نمایش داده می شود شماره رهگیری می باشد و کد فراگیر نمی باشد. کد فراگیر پس از تخصیص و صدور برای شما پیامک خواهد شد.

در پرداخت خود دقت کافی را مبذول نمایید، زیرا یه علت سیستمی بودن ثبت نام، عودت وجه ثبت نام به هیچ عنوان امکان پذیر نمی باشد.

از صحت شماره موبایل ای که وارد می نمایید مطمئن شوید، زیرا کارشناسان در صورت نیاز با این شماره با شما در تماس خواهند بود و پیامک های سامانه نیز به این شماره ارسال می گردد.

در وارد نمودن اطلاعات خود دقت کافی را مبذول نمایید، زیرا پس از تکمیل و ارسال فرم ، اطلاعات ارسالی قابل ویرایش نیستند.