کد فراگیر شرکتی مخصوص اتباع حقوقی (شرکت های خارجی) مشغول به فعالیت در تمامی شهر های ایران

کد فراگیر شرکتی چیست ؟

کلیه اشخاص حقوقی (شرکت ها) غیر ایرانی که در ایران فعالیت می کنند، نیاز به شناسه ای برای شرکت شان دارند تا با آن بتوانند فعالیت های رسمی شرکت خود را به ثبت برسانند. کد فراگیر اشخاص حقوقی (شرکت ها) همانند شناسه ملی شرکت های ایرانی عمل خواهد کرد.

کد فراگیر حقوقی (شرکتی) دقیقا چه استفاده ای دارد ؟

مثلا اگر شرکتی غیر ایرانی بخواهد در ایران با اشخاص یا شرکت های ایرانی فعالیت نماید، به صورت جوینت ونچر به شرکتی ایرانی ملحق شوید و یا در بانک های ایرانی افتتاح حساب نماید نیاز به دریافت این کد دارد. (لطفا توجه نمایید که این کد جهت انجام امور اداری و ثبتی فوق الذکر می باشد و کاربردی جهت ارائه به سازمان امور مالیاتی کشور ندارد)

شرکتی خارجی جهت افتتاح حساب ایرانی به یکی از بانک های سطح کشور مراجعه نموده و بانک از ایشان کد فراگیر خواسته است. آیا منظور بانک همین کد فراگیر است؟

بله – اگر شرکتی جهت افتتاح حساب بانکی ایرانی به بانک مراجعه نموده و از وی کد فراگیر خواسته اند می بایست نسبت به دریافت آن اقدام نماید.

البته به این مهم توجه شود که اگر شرکت خارجی (شخص حقوقی) می خواهد افتتاح حساب نماید می بایست کد فراگیر حقوقی دریافت نموده و اگر شخصی خارجی حاضر در شرکت (شخص حقیقی) می خواهد شخصا اقدام به افتتاح حساب شخصی نماید می بایست کد فراگیر شخصی یا حقیقی دریافت کند.

آیا اعضای شرکت نیز نیاز به دریافت کد فراگیر دارند ؟

بله ، ولی آن ها در صورت نیاز می بایست هر یک شخصا برای دریافت کد فراگیر شخصی اقدام نمایند، یعنی یک شرکت خارجی که در ایران فعالیت می کند و دارای ۴ عضو غیر ایرانی می باشد، میبایست ۱ کد برای شرکت (فیدا کد شرکتی) و ۴ کد برای اعضای شرکت خود دریافت نماید.

اگر ما یک شرکت یا شخص ایرانی هستیم و در نظر داریم تا به صورت جوینت ونچر به یک شرکت خارجی ملحق شویم – آیا ما نیز نیاز به دریافت کد فراگیر شرکتی داریم ؟

خیر – لطفا به این نکته توجه نمایید که کد فراگیر به اشخاص حقیقی و حقوقی خارجی تعلق می گیرد و اتباع و شرکت های ایرانی به هیچ عنوان به کد فراگیر نیازی ندارند.

و اما در مورد ملحق شدن به یک شرکت خارجی به صورت جوینت ونچر (و بالعکس ملحق شدن یک شرکت خارجی به یک شرکت ایرانی) یا تاسیس شعبه یا نمایندگی شرکت های خارجی در ایران – شرکت خارجی مورد نظر ابتدا می بایست جهت ثبت نام و دریافت شناسه اختصاصی شرکت خود (همان کد فراگیر شرکتی) درخواست نماید و سپس با کد تخصیص داده شده تمامی امورات فوق را انجام دهد.

پس در این مورد شما می بایست از شرکت خارجی طرف مقابل بخواهید که خود جهت ثبت نام اقدام نماید یا شما به نمایندگی از ایشان مدارک مورد نیاز ذیل را دریافت کرده و به جای آنها ثبت نام نمایید و از کد تخصیص داده شده به شرکت طرف مقابل امورات ثبتی و اداری خود را پیش ببرید.

آیا معرفی شخصی به عنوان نماینده شرکت، بار مسئولیتی برای وی خواهد داشت ؟

خیر. معرفی نماینده شرکت تنها بدین علت ضروری است، که رابطی فارسی زبان و آشنا به امور اداری در ایران پیگیر درخواست کد فراگیر شرکت باشد و هیچگونه بار مسئولیت حقوقی برای وی نخواهد داشت.

اگر شرکتی دارای شخصی ایرانی به عنوان نماینده نمی باشد و شخص رابط غیر ایرانی می باشد ولی با زبان فارسی و امورات اداری در ایران آشنا می باشد، می تواند مشخصات خود را در ذیل وارد نماید.

مدارک مورد نیاز برای دریافت کد فراگیر شرکت ها چیست ؟

نماینده شرکت در هنگام ثبت درخواست می بایست تصویر پروفرما ثبت سفارش، اخذ شده از شرکت خارجی را به صورت فایل PDF یا دیگر فرمت های رایج تصویری ارسال نماید.

در تصویر پروفرما ارسالی می بایست تمامی مشخصات ثبتی شرکت خارجی نظیر نام شرکت، شماره و تاریخ ثبت، آدرس، کدپستی  و شماره تلفن در آن قید شده و ممهور به مهر شرکت خارجی باشد.

لازم به ذکر است که تصویر پروفرما ارسالی می بایست حتما به زبان انگلیسی باشد.

در صورتی که پس از تکمیل فرم و اتمام مراحل پرداخت، کارشناسان سامانه نیاز به مدارک بیشتری داشته باشند یا مدارک ارسالی ناقص باشد، پیامکی حاوی ارسال مجدد مدارک برای شما ارسال خواهد شد که می توانید مجدد به سامانه مراجعه نموده و مدارک خواسته شده از طرف کارشناسان را، بارگزاری نمایید.

هزینه ثبت نام و دریافت کد فراگیر شرکتی چقدر می باشد ؟

هزینه ثبت نام کد فراگیر عمومی شرکتی که مخصوص ارائه به بانک ها ، اداره ثبت شرکت ها ، جوینت ونچر ، سازمان بیمه تامین اجتماعی و کلیه امور اداری دیگر (غیرمالیاتی) بوده در سال ۱۴۰۱ مبلغ ۱۹۰ هزار تومان

و هزینه ثبت نام کد فراگیر مالیاتی شرکتی که مخصوص ارائه به سازمان امور مالیاتی ، ارائه فاکتور رسمی و ثبت درخواست واردات و صادرات کالا بوده مبلغ ۴۰۰ هزار تومان می باشد که پس از تکمیل درخواست به درگاه بانک هدایت خواهید شد و می توانید مبلغ را با امنیت کامل توسط کلیه کارت های عضو شبکه شتاب پرداخت نمایید.

نحوه ثبت نام و دریافت کد فراگیر اشخاص حقوقی (شرکت های خارجی در ایران) چگونه است ؟

کلیه شخصیت های حقوقی می بایست یک نماینده ایرانی (فارسی زبان) که آشنا به امور اداری در ایران باشد برای خود در نظر بگیرند، و نماینده ایرانی ایشان از بالای صفحه قسمت ثبت درخواست را انتخاب نموده (یا توسط دکمه سبز رنگی که در پایین قرار داده شده است) و اطلاعات و مدارک خواسته شده را ارائه دهد و پیگیر مراحل بعدی باشد.

من ۳ روز اداری پیش ثبت نام کردم و پرداخت را نیز با موفقیت انجام دادم ولی هنوز کد فراگیر به موبایل من پیامک نشده است – مشکل از کجاست ؟

اگر از مدت ثبت نامتان ۳ روز اداری گذشته است و کد فراگیر شرکت درخواستی را روی تلفن همراه نماینده شرکت دریافت نکرده اید احتمالا مشکل از شبکه های مخابراتی و تلفن همراه بوده است که کد به دستتان نرسیده است. شما در انتهای ثبت نام یک رهگیری دریافت می کنید که توسط آن می توانید از صفحه پیگیری درخواست با وارد نمودن کد رهگیری دریافتی از سامانه از روند تخصیص کد فراگیر خود مطلع شوید.

اگر پس از گذشت ۳ روز اداری کدی به تلفن همراهتان پیامک نشده بود و در صفحه پیگیری درخواست – پیغامی از سمت سامانه مشاهده نکردید لطفا از طریق صفحه تماس با ما مشخصات و مشکل مربوطه را اطلاع دهید تا در اسرع وقت به آن رسیدگی شود.

توجه نمایید در برخی موارد مدارکی که ارسال می نمایید ناقص، اشتباه یا نا کارآمد است که به شما از طریق پیامک اطلاع داده می شود که مدارک جدید ارسال نمایید. در صورتی که مدارک ارسالی تان ناقص باشد روند صدور کد فراگیرتان تا بارگزاری مدارک جدید به تعویق خواهد افتاد.

متاسفانه پس از تکمیل ثبت نام فراموش کرده ام که کد رهگیری را یادداشت نمایم حال چکار کنم ؟

اگر پس از ثبت نام فراموش کرده اید که شماره رهگیری را جهت پیگیری های آتی یادداشت نمایید، علاوه بر اینکه در انتهای ثبت نام کد رهگیری به شماره همراه اعلامی شما پیامک شده است، می توانید از طریق صفحه تماس با ما مشخصات خود را همراه با تاریخ تکمیل ثبت نام ارسال نمایید تا کد رهگیری مجددا برایتان ارسال شود.

*** نکات بسیار مهم ***

از آنجائیکه در این مطلب در مورد ثبت نام و دریافت کد فراگیر حقوقی (مخصوص شرکت ها) صحبت شده است ٬ به این امر توجه نمایید که کد فراگیر حقوقی فقط مختص شرکت هایی است که در خارج از ایران ثبت شده اند و مایلند در ایران فعالیت نمایند. کد فراگیر حقوقی به هیچ عنوان به شرکت های داخلی تعلق نمی گیرد. در ثبت نام خود دقت نمایید.

اگر شرکتی در ایران به صورت مشارکتی یا جوینت ونچر با یک شرکت خارجی فعالیت می کند، دریافت کد فراگیر برای شرکت ایرانی الزامی ندارد و می بایست برای شرکت خارجی که با آن مشارکت می نماید کد فراگیر درخواست نماید.

شرکتی که ایرانی است و دارای اعضای خارجی نیز می باشد و اگر در سازمان یا اداره جات ایران به علت اینکه یک یا چند اعضای خارجی در شرکت دارید، ار شما کد فراگیر خواستند، منظور ایشان کد فراگیر شرکتی نیست و می بایست برای اشخاص خارجی حاضر در شرکت کد فراگیر شخصی (حقیقی) ثبت نام نمایید.

برای هر شخص حقیقی/حقوقی دریافت یک/۱ کد فراگیر کفایت می کند و این کد برای هر متقاضی حقیقی/حقوقی تنها یک/۱ بار صادر می شود – بنابراین اگر پیش از این کد فراگیر دریافت نموده اید – از ثبت مجدد درخواست خودداری نمایید زیرا پس از ثبت درخواست و تایید مدارک٬ همان کد فراگیر پیشین صادر می گردد و امکان لغو درخواست در مورد پرونده های تکراری نیز وجود نخواهد داشت – لذا پیش از اقدام جهت ثبت درخواست از دارا نبودن کد فراگیر اطمینان حاصل نمایید.

پس از تکمیل ثبت نام، صدور کد ممکن است تا ۳ روز اداری به طول بیانجامد (مثلا ثبت نام هایی آخر هفته انجام می شود) لذا پس از ارسال درخواست و تکمیل مراحل پرداخت تا ۳ روز اداری جهت دریافت کد خود بر روی تلفن همراهتان منتظر بمانید.

برای اخذ کد فراگیر شرکت مورد نظر خود از بالای صفحه قسمت ثبت درخواست – کد فراگیر درخواستی را انتخاب نموده و مراحل ثبت نام را تا پایان ادامه دهید و مطمئن شوید که پرداخت هزینه با موفقیت به انجام رسیده است.

در ثبت نام و پرداخت خود دقت کافی را مبذول نمایید، زیرا یه علت سیستمی بودن ثبت نام، عودت وجه ثبت نام به هیچ عنوان امکان پذیر نمی باشد.

از صحت شماره موبایل ای که وارد می نمایید مطمئن شوید، زیرا کارشناسان در صورت نیاز با این شماره با شما در تماس خواهند بود.

در وارد نمودن اطلاعات خود دقت کافی را مبذول نمایید، زیرا اطلاعات قابل ویرایش نیستند.